Lokalizacja
Przedszkole Miejskie Nr 8 "Promyczek" w Kutnie przy ul. dr. A.Troczewskiego 2a
Opis projektu
Główną ideą projektu jest modernizacja utworzonego 2 lata temu Ogrodu Zmysłów przy Przedszkolu Miejskim Nr 8 "Promyczek" w Kutnie, który powstał w celu pobudzania wielozmysłowej, dziecięcej aktywności.
Placówka położona jest w centrum miasta, sąsiaduje ze szkołą podstawową, otoczona jest dużym osiedlem mieszkaniowym. Teren na którym istnieje ogród jest ogrodzony i spełnia wymogi bezpieczeństwa.
We współpracy z rodzicami zagospodarowano teren zielony i utworzono ścieżki zmysłów:
- z różnymi fakturami do chodzenia,
- zapachową z rozmaitymi ziołami,
- kolorów z rabatami roślinno-kwiatowymi,
- smaków z drobnymi krzewami owocowymi.
Naszym zamysłem jest doposażenie istniejącego Ogrodu o pomoce rozwojowe, które wzbogacą przestrzeń, by stała się miejscem przyjaznym do aktywności i integracji społeczności lokalnej. Zgodnie z planowanym projektem Ogród Zmysłów będzie rozbudowany o dodatkowe elementy drewniane, wykonane z ekologicznego materiału:
- Zestaw dźwiękowy wypełniony instrumentami,
- Zestaw do ćwiczeń manualnych,
- Ścianki z emocjami,
- Dotykowe elementy wzdłuż ścieżki zmysłów,
- Wieża z piętrem z różnymi lustrami i przyrządami optycznymi,
- Zestaw do stymulacji wzrokowo-ruchowej z elementami wypoczynku,
- Zestaw do obserwacji zjawisk meteorologicznych.
Aby w pełni wykorzystać potencjał ogrodu na nasze przedsięwzięcie konieczna będzie rozbiórka drogi betonowej oraz zasypanie powstałej wyrwy ziemią. Powyższe zadania zostaną wykonane przez profesjonalne firmy. Stworzony Ogród przeznaczony będzie dla każdego, małego czy dużego mieszkańca naszego miasta o różnych potrzebach rozwojowych.
Wiadomość o powstaniu Ogrodu zostanie rozpowszechniona za pośrednictwem mediów lokalnych i społecznych.
Uzasadnienie
Celem realizacji projektu jest stworzenie w naszym mieście wielozmysłowego ogrodu przeznaczonego do profilaktyki, nauki i rekreacji. Analiza naszych doświadczeń prowadzi do wniosku, że stworzenie takiego miejsca zapewni optymalne warunki dla rozwoju fizycznego, społecznego, emocjonalnego dzieciom i ich rodzicom. Będzie ono alternatywą dla wirtualnego świata, w którym rodzina spędza coraz więcej czasu. Stworzone warunki do dziennej aktywności na świeżym powietrzu, atrakcyjność roślinności i innowacyjność urządzeń poprawi jakość życia mieszkańców, pozwoli im poznać lepiej świat zmysłów i wpłynie na prowadzenie zdrowego stylu życia. Projekt kierowany jest do rodzin z dziećmi z terenu miasta Kutno. Będzie on ogólnodostępny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy przedszkola i zostanie opatrzony tablicą informacyjną.
Wartości płynące z projektu:
1. Ogród jest tak przemyślany, aby pobudzić zmysły i emocje przebywających na jego terenie rodzin.
2. W oparciu o własną aktywność mieszkańcy zdobędą nowe doświadczenie, które wpłynie na stymulację tkwiącego w nich potencjału.
3. Wkomponowanie ogrodu w blokowisko, wzbogaci krajobraz naszego miasta i stanie się jego wizytówką.
4. Umiejętne połączenie ujętych w projekcie rozwiązań stymulować będzie w sposób mimowolny wielozmysłową chłonność dziecięcego umysłu w kontakcie z naturą i sztuką.
5. Innowacyjność i atrakcyjność przestrzeni stworzy możliwość integracji społeczności lokalnej.
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie
Komentarz
WYDZIAŁ EDUKACJI:
Projekt ten, zakładający poszerzenie i doposażenie już istniejącego ogrodu o pomoce rozwojowe mające na celu pobudzić wielozmysłową aktywność dzieci, dobitnie wpisuje się w aktualną i szalenie istotną problematykę poszukiwania sposobów alternatywnego dla wirtualnego świata sposobów spędzania czasu wolnego. Stwarza doskonałą okazję do integracji społecznej dzieci, rodziców i mieszkańców przyległych bloków poprzez kreowanie optymalnych i bezpiecznych warunków do dziennej aktywności na świeżym powietrzu, atrakcyjności poprzez kontakt z przyrodą oraz ciekawymi i oryginalnymi urządzeniami infrastruktury rekreacyjno - rozwojowej, a przez to wpłynąć może na subiektywnie postrzeganą przez mieszkańców Kutna jakość życia. Projekt zakłada ogólną dostępność projektu od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania przedszkola, jednak należy rozważyć możliwość zapewnienia jeszcze większej dostępności, w tym także w dni wolne od pracy przedszkola (soboty, niedziele i okresy przerw - np. wakacyjnej).
OPINIA PRAWNA:
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1875 z późn. zm.) do zadań własnych gminy należą sprawy z zakresu kultury fizycznej i turystyki w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych. Przedstawiony projekt obejmuje swoim zakresem wyżej wymienione zadania gminy i jest ogólnodostępny, ale w ograniczonym zakresie czasowym. Zadanie to możliwe jest do zrealizowania w trakcie jednego roku budżetowego. Miasto może zgodnie z prawem wydatkować środki publiczne na realizację projektu – Ogród zmysłów. Zadanie będzie realizowane na terenach stanowiących własność Miasta Kutno. Działka na której planowana jest inwestycja jest w zarządzie Przedszkola Miejskiego nr 8 „Promyczek” , które wyraziło zgodę na lokalizację placu zabaw na terenie przy przedszkolu. Zakupione wyposażenie i sprzęt pozostanie w majątku Miasta, co spełnia przesłanki celowości i oszczędności zgodnie z art. 44 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27.08.2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2077 z późn. zm.).