Opis projektu
Duże zużycie infrastruktury ogrodu i brak dofinansowania w jego rewitalizację sprawia, że nie możemy dzieciom i ich rodzinom zapewnić warunków, które budują poczucie bezpieczeństwa i dają możliwość aktywnego rozwoju. Od wielu lat nasze przedszkole z środków własnych stara się unowocześniać i modernizować w miarę swoich możliwości istniejący już ogród.
Chcemy doposażyć plac zabaw w bezpieczne zestawy dedukcyjne i zabawowe zachęcające dzieci do różnorodnych działań.
Celem projektu jest stworzenie takiego ogrodu i placu zabaw, który będzie:
* Miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla dzieci.
* Przestrzeniom umożliwiającą swobodną zabawę, rozwijającą inwencję i kreatywność młodych użytkowników.
* Obszarem podglądania natury oraz aktywnego uczestnictwa w jej cyklach, z możliwością obserwowania zmian pór roku oraz towarzyszącym im zmian flory.
W wyniku analizy miejsca, potrzeb i bezpieczeństwa dzieci, powstał niepowtarzalny, odznaczający się mocną formą projekt, w którym poszczególne elementy zazębiają się, tworząc całość o wysokich walorach estetycznych. Projekt został wpasowany w istniejące nasadzenia i sprzęt terenowy.
Zaplanowany ogród ma kształt figur geometrycznych. W kolorowych donicach o kształcie koła, kwadratu, prostokąta i trójkąta zlokalizowane będą różne nasadzenia. Stanowiska umieszczone będą na estetycznych ścieżkach wykonanych z kostki grafitowej i kamieni. Dzieci będą mogły poznawać i nazywać podstawowe kształty figur geometrycznych, a także kolory. Roślinność dobrana jest w ten sposób, aby różnorodność kształtów, kolorów, faktur, wielkości i zapachów oddziaływała na zmysły użytkownika: węch, wzrok, dotyk.
Zaplanowano następujące grupy nasadzeń:
- rośliny miododajne
- rośliny lecznicze i zioła
- rośliny o różnych kształtach, fakturach i kolorach
- mini sad - drzewka i krzewy jadalne
- kącik owocowo-warzywny
Na terenie tworzonego ogrodu zaplanowano postawienie drewnianej altany w kształcie pięciokąta z drewnianą podłogą, stołem oraz ławki. W tym miejscu dzieci będą mogły schronić się przed deszczem, czy słońcem. Altana będzie także wykorzystana w celach edukacyjnych, gdzie w miejscu bezpiecznym i osłoniętym dachem można przeprowadzić różnorodne sytuacje edukacyjne.
W ramach projektu planowane jest doposażenie placu przedszkolnego w zabawki edukacyjne, a także w elementy zachęcające do bezpiecznej, pobudzającej zmysły zabawy. Wszystkie zabawki terenowe posiadają certyfikaty bezpieczeństwa i wykonane są przez renomowanego producenta placów zabaw.
Zaplanowano doposażenie placu zabaw w zabawkę edukacyjną jaką jest kalejdoskop. Małe dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju kryjówki dlatego też planowany jest zakup "Wiatki Małolata". Mając na uwadze dzieci najmłodsze proponujemy umieszczenie odpowiedniej zjeżdżalni (zestaw standard mini 2).
Dla podniesienia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników, zarówno dzieci przedszkolnych, ich rodzin, jak i okolicznych mieszkańców planowany jest montaż nowego ogrodzenia z drutu z dwiema furtkami oraz bramą. Dla podniesienia jakości bezpieczeństwa, oraz umożliwienia wstępu na teren przedszkolny okolicznym mieszkańcom, zaplanowano montaż monitoringu.
Uzasadnienie
Realizacja projektu jest konieczna. Nie dofinansowany ogród przedszkolny ze starym ogrodzeniem posiada ogromny, niewykorzystany potencjał. Teren wymaga modernizacji i naprawy w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom oraz wszystkim innym beneficjentom. Dobrze wyposażone przedszkole z bezpiecznym placem zabaw i atrakcyjnym ogrodem umożliwiają nam dorosłym przekazywanie pozytywnych wzorców dbania o zdrowie i jakość życia. Kreatywnie i bezpiecznie urządzony ogród i teren przedszkolny sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi dzieci. Młodzi ludzie oczekują ciekawych, interesujących, interdyscyplinarnych miejsc. Zaproponowane zmiany polegające na wykreowaniu nowych rekreacyjnych, zielonych enklaw na gęsto zabudowanym terenie Osiedla Batorego powinny wpłynąć pozytywnie na przestrzeń, z której korzystają nie tylko mieszkańcy osiedla. Podjęte działania powinny zachęcić wszystkich użytkowników: dzieci i ich rodziny zarówno obecnie, jak i w przyszłości korzystających z oferty naszego przedszkola, mieszkańców Osiedla Batorego oraz pracowników przedszkola do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wychodząc naprzeciw potrzebom okolicznej społeczności do skorzystania z estetycznego miejsca wypoczynku i zabawy najmłodszych, proponujemy korzystanie z dodatkowej furtki, która umożliwi wejście na teren przedszkola. W okresie wiosenno-letnim, furtka pozostanie otwarta do godzin wieczornych.
Z pewnością wszyscy będą zadowoleni z możliwości korzystania z kolorowego zrewitalizowanego i bezpiecznego ogrodu przedszkolnego, który stanie się atrakcyjnym nowym miejscem spotkań wielu osób.