Opis projektu
Różana Wenecja – odpocznij wśród róż przy ul. Sienkiewicza - to projekt dzięki któremu mieszkańcy Kutna będą cieszyć się kolejnym różanym zakątkiem w centrum miasta.
Skwerek różany przy ul. Sienkiewicza obok rzeki Ochni będzie wspaniałym miejscem do odpoczynku i spotkań nie tylko dla mieszkańców Kutna ale dla turystów i podróżnych, który w drodze z dworca kolejowego do centrum, będą mogli podziwiać róże i jednocześnie usiąść i odpocząć w ich otoczeniu. Ponadto skwerek będzie kolejną różaną wyspą na mapie Kutna-miasta róż.
W celu dalszej realizacji strategii miasta Kutno-miasto róż proponuję stworzenie wyjątkowego różanego miejsca na ul. Sienkiewicza, w okolicach mostu na rzece Ochni. Teraz w tym miejscu znajduje się pusta przestrzeń o powierzchni ponad 1600 m2, która dzięki temu projektowi dostanie nowe życie. Wybrana lokalizacja sprawi, że nie tylko mieszkańcy Kutna będą mogli podziwiać nasze róże ale także turyści czy przyjezdni, który na drodze z dworca kolejowego będą mieli okazję odpocząć wśród róż. Ponadto skwerek znajdować się będzie w okolicy tras rowerowych i byłby wspaniałą oazą do odpoczynku dla rowerzystów.
Zadanie polegałoby na zaaranżowaniu na tej działce skwerku różanego z miejscem do odpoczynku – ławeczki z pergolami nad którymi mogłyby być posadzone róże pnące oraz róże szczepione na pniu. Reszta terenu to rabata różana na której znalazły by się dedykowane do nasadzeń miejskich odmiany róż, kwitnące nieprzerwanie od maja do października. W doborze odmian należy kierować się ich odpornością na choroby i warunki atmosferyczne oraz długim okresem kwitnienia. Szczególnie okazale prezentowały by się tam róże Angela, Maxi Vita, Bad Birnbach, Cherry Girl, Dolomiti, Sirius, Diamant, Apricola, Chipendale, Rosarium Uetersen, oraz róże pnące Florentina, Golden Gate, Jasmina, Laguna. Róże powinny być dopełnione roślinami towarzyszącymi takimi jak lawenda, kocimiętka, trawy ozdobne i krzewy. W ramach projektu należy zaplanować wykonanie ścieżek, zakup pergol, ławeczek, kosza na śmieci i podpór do róż pnących.. Projektując rabatę należy pamiętać o prawidłowym umiejscowieniu ścieżek serwisowych oraz zapewnieniu dostępu do wody aby łatwo było pielęgnować tą rabatę. Rabata powinna powstać wczesną wiosną 2018 roku aby cały kolejny sezon cieszyła mieszkańców. Po założeniu rabaty będzie ona oczywiście wymagała bieżącej pielęgnacji, którą powinien zająć się Wydział Zieleni Miejskiej i osoby pielęgnujące róże w mieście.