Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie
Komentarz
ANALIZA MERYTORYCZNA - WYDZIAŁ INWESTYCJI
Projekt ogólnodostępny
Lokalizacja: parking przy Aquaparku; działka nr 1025/4 - właściciel Miasto Kutno, w zarządzie MOSiR.
W dniu 19.07.2017 odbyło się spotkanie z autorem projektu Panem Michałem Czajkowskim u Pana Prezydenta Jacka Boczkai. Na przedmiotowym spotkaniu ustalono lokalizację punktu ładowania samochodów elektrycznych. Z czterech lokalizacji podanych we wniosku wybrany został teren parkingu w obrębie Aquaparku. Wybrana lokalizacja jest optymalna ponieważ jest to teren ogólnie dostępny oraz na terenie Aquaparku znajduje się stacja trafo. Z istniejącej stacji trafo wykonane zostanie zasilanie punktu ładowania. Na istniejącym parkingu wydzielone zostaną 2 miejsca parkingowe ( przy stacji trafo) co ograniczy koszty robót budowlanych związanych z wykonaniem nowych miejsc postojowych.
Projekt możliwy do realizacji w jednym roku budżetowym.
Koszt projektu mieści się w kosztach dużego projektu budżetu obywatelskiego.
Koszty związane z wykonaniem projektu technicznego, zasilania i punktu ładowania o mocy do 22 kW nie przekroczą 100.000,00 PLN brutto.
W przypadku punktu ładowania o mocy do 50kW koszty samego punktu przekroczą wartość 100 000,00 PLN brutto.
OPINIA PRAWNA
W obecnym stanie prawnym budowa punktu ładowania samochodów elektrycznych nie stanowi zadania gminy, zatem Miasto nie może wydatkować środków publicznych na realizację projektu – „Punkt ładowania samochodów elektrycznych „Eku – Kutno””.
Wskazać należy, że aktualnie trwają prace nad ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której wejście w życie planowane jest na dzień 1 stycznia 2018 r.
W projekcie ustawy gminie przypisane są jako zadania zlecone: sporządzenie planu rozmieszczenia ogólnodostępnych punktów ładowania, o których mowa w art. 3 ust. 6, oraz przeprowadzenie konkursu, w którym wyłania się operatora infrastruktury dla ogólnodostępnych punktów ładowania. Zauważyć należy, że zgodnie z projektem ustawy „operator infrastruktury” to podmiot odpowiedzialny za budowę i zarządzanie, bezpieczeństwo funkcjonowania , eksploatację, konserwację i remonty punktu ładowania, zaś „operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego” to operator systemu dystrybucyjnego, o którym mowa w art 3 pkt 25 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tj Dz.U. z 2017 r., poz. 220 i 791). Zatem na podstawie projektu można stwierdzić , że do zadań gminy nie będzie należała budowa punktów ładowania (nie będzie gmina ich finansować) będzie jedynie wydzierżawiać nieruchomości pod te punkty).
W celu przybliżenia projektowanych rozwiązań ustawowych z projektu ustawy przytoczyć należy następujące przepisy :
Art. 3. 1. Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego opracowuje program budowy ogólnodostępnych punktów ładowania oraz przedsięwzięć niezbędnych do przyłączenia tych punktów do sieci, w szczególności modernizacji, rozbudowy albo budowy sieci.
2. Program, o którym mowa w ust. 1, operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego sporządza wyłącznie dla gminy położonej na obszarze swojego działania, która spełnia łącznie następujące kryteria:
1) liczba jej mieszkańców wynosi co najmniej 100 tys.;
2) zostało w niej zarejestrowanych co najmniej 60 tys. pojazdów samochodowych;
3) 400 pojazdów samochodowych przypada na co najmniej 1000 mieszkańców tej gminy.
3. Program, o którym mowa w ust. 1, określa w szczególności:
1) liczbę planowanych ogólnodostępnych punktów ładowania;
2) parametry techniczne oraz proponowane lokalizacje ogólnodostępnych punktów ładowania planowanych do przyłączenia;
3)dostępne moce przyłączeniowe dla ogólnodostępnych punktów ładowania;
4) przewidywane zapotrzebowanie na energię elektryczną w transporcie drogowym;
5) liczbę i parametry techniczne ogólnodostępnych punktów ładowania przyłączonych do sieci;
6) przewidywane zapotrzebowanie na energię elektryczną w portach sieci TEN-T przeznaczonej do zasilania statków energią elektryczną z lądu.
4. Program, o którym mowa w ust. 1, jest opracowywany na okres 5 lat i stanowi część planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię, o którym mowa w art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne.
5. Program, o którym mowa w ust. 1, operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego przekazuje władzom gmina, których program dotyczy, w terminie 14 dni od dnia uzgodnienia planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię, o którym mowa w art. 16 ust. 4 ustawy – Prawo energetyczne, z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.
6. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta, na podstawie programu, o którym mowa w ust. 1, sporządza plan rozmieszczania ogólnodostępnych punktów ładowania wraz z oczekiwanym terminem ich budowy, zwany dalej „planem” oraz przekazuje go do zatwierdzania radzie gminy, w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia przekazania tego programu przez operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego.
7. Rada gminy zatwierdza plan, w drodze uchwały, w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia jego przekazania przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.
8. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta przekazuje zatwierdzony plan operatorowi systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego.
Art. 4. 1 Wójt, burmistrz albo prezydent miasta, w drodze konkursu, wyłania operatora infrastruktury dla ogólnodostępnych punktów ładowania wskazanych w planie.
2. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta opracowuje harmonogram konkursów najpóźniej w terminie 2 miesięcy od dnia przyjęcia przez radę gminy planu.
3. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta ogłasza, organizuje i przeprowadza konkurs w terminach określonych w harmonogramie konkursów.
Art. 6. 1.Wójt, burmistrz albo prezydent miasta zawiera z podmiotem wyłonionym w konkursie, o którym mowa w art. 4, lub z operatorem systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, o którym mowa w art. 5 pkt 1, umowę o pełnienie obowiązków operatora infrastruktury, na okres nie krótszy niż 48 miesięcy, niezwłocznie po ogłoszeniu wyników konkursu.
2. Na podstawie umowy, o której mowa w ust. 1, operator infrastruktury zobowiązuje się wybudować ogólnodostępny punkt ładowania i umożliwić jego eksploatację przez okres wskazany w umowie.
3. W celu realizacji obowiązków, o których mowa w ust. 2, gmina przekazuje operatorowi infrastruktury w dzierżawę nieruchomość o powierzchni określonej w dokumentacji konkursowej. Za wydzierżawienie nieruchomości gmina pobiera opłatę.
4. Opłata, o której mowa w ust. 1, stanowi dochód własny gminy.
5. Gmina może odstąpić od umowy, o której mowa w ust. 1, w przypadku, gdy:
1) w terminie 2 miesięcy od dnia zawarcia tej umowy operator infrastruktury nie rozpocznie budowy ogólnodostępnego punktu ładowania, lub
2) w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia tej umowy dostawcy usług ładowania nie rozpoczną świadczenia usługi ładowania w tym punkcie.
6. Po upływie terminu, na jaki została zawarta umowa, o której mowa w ust. 1, operator infrastruktury przekazuje nieodpłatnie gminie ogólnodostępny punkt ładowania w stanie niepogorszonym, z uwzględnieniem jego zużycia wskutek prawidłowej eksploatacji.
7. Operator infrastruktury może żądać od gminy zwrotu nakładów koniecznych, jeśli nie mają one pokrycia w korzyściach, które uzyskał wykonując zadania operatora infrastruktury ogólnodostępnego punktu ładowania, o którym mowa w ust. 6.
Art. 13. Jeżeli plan opracuje gmina inna, niż wskazana w art. 3 ust. 2, uzgadnia techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia z operatorem systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego oraz wyłania operatora infrastruktury w konkursie przeprowadzonym zgodnie z art. 4; operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego zawiera umowę o przyłączenie ogólnodostępnego punktu ładowania z tym operatorem infrastruktury.
Art. 33. 1. Zadania dotyczące:
1) sporządzenia planu rozmieszczenia ogólnodostępnych punktów ładowania, o których mowa w art. 3 ust. 6,
2) przeprowadzenia konkursu, w którym wyłania się operatora infrastruktury dla ogólnodostępnych punktów ładowania
- są zadaniami zleconymi gminy.
2. Środki na realizację i obsługę zadań, o których mowa w ust. 1, zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia i Gospodarki Wodnej ze środków Fundusz Niskoemisyjnego Transportu w rozumieniu ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz.U. z 2017 r., poz. 285 i poz. …).
OPINIA UZUPEŁNIAJĄCA PRAWNA
Wyżej wskazany projekt w zakresie budowy punktu ładowania samochodów elektrycznych mógłby być finansowany lub dofinansowany z budżetu Miasta Kutno w przypadku stworzenia takich możliwości na podstawie prawa miejscowego.
Zgodnie z ustawą z dnia 21 kwietnia 2001 r Prawo ochrony środowiska (tj.Dz.U. z 2017 r , poz. 519)
Art. 400a ust 1 pkt 21
1. Finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej obejmuje (…)
21) przedsięwzięcia związane z ochroną powietrza;
Art. 403. (…)
2. Do zadań własnych gmin należy finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie określonym w art. 400a ust. 1 pkt 2, 5, 8, 9, 15, 16, 21-25, 29, 31, 32 i 38-42 w wysokości nie mniejszej niż kwota wpływów z tytułu opłat i kar, o których mowa w art. 402 ust. 4, 5 i 6, stanowiących dochody budżetów gmin, pomniejszona o nadwyżkę z tytułu tych dochodów przekazywaną do wojewódzkich funduszy.
3. Finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, odbywa się w trybie określonym w przepisach odrębnych, z zastrzeżeniem ust. 4-6.
4. Finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, może polegać na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych z budżetu gminy lub budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji:
1) podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w szczególności:
a) osób fizycznych,
b) wspólnot mieszkaniowych,
c) osób prawnych,
d) przedsiębiorców;
2) jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.
5. Zasady udzielania dotacji celowej, o której mowa w ust. 4, obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposób jej rozliczania określa odpowiednio rada gminy albo rada powiatu w drodze uchwały.
6. Udzielenie dotacji celowej, o której mowa w ust. 4, następuje na podstawie umowy zawartej przez gminę lub powiat z podmiotami określonymi w ust. 4. W przypadku gdy dotacja stanowi pomoc publiczną lub pomoc de minimis jej udzielenie następuje z uwzględnieniem warunków dopuszczalności tej pomocy określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej.
Wyżej wskazane przepisy prawa dają Radzie Miasta Kutno możliwość stworzenia podstaw prawnych do wydatkowania przez Miasto Kutno środków z budżetu Miasta na finansowanie bądź dofinansowanie przedmiotowego projektu w zakresie budowy punktu elektrycznego ładowania pojazdów . W przypadku podjęcia przez Radę Miasta Kutno odpowiedniej uchwały istniałaby możliwość wydatkowania środków finansowych na wyżej wymieniony projekt w zakresie budowy tego punktu, pod warunkiem , że podmiot składający wniosek o dotację spełni wskazane w tej uchwale przesłanki do otrzymania dotacji. Należy wziąć pod uwagę jeszcze to, że nie jest wiadome na dzień dzisiejszy, jakie dokładnie zmiany w tym zakresie mogą wnieść planowane w tym zakresie do wprowadzenia nowe regulacje prawne.