Opis projektu
W związku z rozwijającym się rynkiem pracy w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, mieszczącej się na terenie miasta Kutno, istnieje konieczność praktycznej znajomości języka angielskiego. Funkcjonujące i powstające firmy prowadzą współpracę na rynku międzynarodowym, na którym angielski to lingua franca. Jego znajomość jest atutem umożliwiającym podjęcie atrakcyjnej pracy. Co więcej, wielu Kutnian decyduje się na czasową migrację do krajów anglojęzycznych (m.in. Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii). Stąd oprócz znajomości języka, zachodzi również potrzeba zapoznania się z kulturą i zwyczajami krajów anglojęzycznych.
W celu wyjścia naprzeciw wymienionym potrzebom społeczności kutnowskiej w zakresie nauczania języka angielskiego, planujemy wystosować zaproszenia kierowane do przedszkoli, szkół, a także słuchaczy UTW. Zostanie przeprowadzony następujący cykl działań:
- warsztaty językowe z nauczycielami języka angielskiego oraz native speakerami
- propagowanie nauki przez zabawę od najmłodszych lat, poprzez zajęcia dla dzieci z przedszkoli kutnowskich a nawet ich rodziców
- organizowanie międzyszkolnych konkursów językowych dla szkół kutnowskich podstawowych i klas gimnazjalnych
- zapraszanie nauczycieli akademickich w celu przybliżenia oferty oraz sposobów kształcenia językowego w Polsce z przełożeniem na obecny rynek pracy - dla uczniów kutnowskich szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół ponadpodstawowych
- propagowanie rozwiązań technologii informacyjnej, służących do nauczania języka angielskiego (np. aplikacje webowe, nagrania audio i wideo, gry językowe) - z przeznaczeniem dla wszystkich grup wiekowych
- czytanie literatury anglojęzycznej z lektorami (spotkania/wieczorki, rodzice czytający z dziećmi, młodzież czytająca poezję i prozę anglojęzyczną)
- zapoznawanie z kulturą i zwyczajami krajów anglojęzycznych
- organizowanie spotkań ze specjalistą do spraw soft skills (miękkie umiejętności) oraz uzmysłowienie młodzieży, która będzie wstępować na rynek pracy, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzana jest praktyczna znajomość języka angielskiego jako hard skills (twarde umiejętności)
- współpracowanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kutnie poprzez organizowanie zajęć z zakresu podstaw komunikacji w języku angielskim
- organizacja podsumowania projektu i Gali Piosenki Anglojęzycznej w np. Centrum Teatru, Muzyki i Tańca lub Szkole Podstawowej nr 2.
- wyjazdy na przedstawienia, warsztaty, spektakle anglojęzyczne dla zwycięzców konkursów językowych oraz eliminacji festiwalowych wraz z opiekunami i organizatorami (np. Nauka Bez Granic, Teatr Muzyczny w Łodzi, British Council Warszawa)
Należy nadmienić iż większość planowanych zajęć i konkursów, będzie realizowana w nowo powstałej pracowni języka angielskiego. Planujemy, aby zajęcia dla dzieci szkolnych i przedszkolnych odbywały się w godzinach dopołudniowych a dla osób dorosłych i słuchaczy UTW w godzinach popołudniowych.
Uzasadnienie
Poziom znajomości języka angielskiego oraz stan wiedzy dotyczący kultury i obyczajów obowiązujących w krajach anglosaskich jest niewystarczający. Projekt „Dwójka dla Kutna - bez angielskiego ani rusz w mieście róż” ma na celu:
1. Uzmysłowienie społeczności kutnowskiej potrzeby posiadania umiejętności praktycznego posługiwania się językiem angielskim w związku z wymaganiami rynku pracy w kraju i za granicą.
2. Podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego oraz wiedzy dotyczącej kultury i obyczajów anglosaskich w społeczności kutnowskiej.
3. Podniesienie motywacji do nauki języka angielskiego wśród dzieci i młodzieży poprzez innowacyjne działania.
4. Promocja Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie w kontekście bieżącej reformy szkolnictwa.
5. Wzbogacenie bazy dydaktycznej szkoły, jako gospodarza programu.
6. Integracja społeczności szkolnej i pobudzenie aktywności mieszkańców miasta Kutno, do rozwijania własnych umiejętności językowych.
Należy również dodać, że wyżej opisane cele wpisują się w zadania własne gminy oraz edukację publiczną i strategie rozwoju miasta Kutno na lata 2014-2020.