Opis projektu
JAZZ W MIEŚCIE RÓŻ to projekt zakładający cykl 5 koncertów. Odbywałby się one regularnie, a całość miałaby miejsce w przeciągu jednego roku. Cykliczność wymusza wcześniejsze zaplanowanie dat i częstotliwości wydarzeń - na przykład 1 koncert raz na 2 miesiące. Ze względu na możliwość skorzystania z budynku CTMiT, nie trzeba uwzględniać warunków atmosferycznych (czyli mogą się one dobywać również jesienią, zimą i wczesną wiosną). W cyklu odbędą się 4 koncerty artystów jazzowych, a finałowe wydarzenie wiązałoby się z zaproszeniem uznanej gwiazdy polskiej sceny tego muzycznego nurtu. Wśród proponowanych wykonawców są: Mika Urbaniak, Anna Gadt (Stępniewska) - jako kutnowski akcent, Bartosz Antoniak, Ewa Bem, Lora Szafran, Grażyna Łobaszewska, Dorota Miśkiewicz, Tomasz Stańko, Włodek Pawlik.
Należy także założyć także wcześniejszą dystrybucję bezpłatnych wejściówek na koncerty synchronizowaną z odpowiednią reklamą na portalach społecznościowych, w lokalnych mediach oraz druku plakatów i billboardów.
Projekt ma przede wszystkim na celu zapoznanie szerszej publiczności z tym gatunkiem muzycznym, ale także zaproponowanie ciekawej formy spędzania wolnego czasu. Warto podkreślić, że w Kutnie nie brakuje także grona odbiorców, których z pewnością ucieszy cykl koncertów jazzowych. Ten projekt to także element edukacji kulturalnej i łatwy sposób przybliżenia mieszkańcom artystów spoza głównego nurtu tzw. muzyki popularnej/rozrywkowej.
Główne działania związane z realizacją zadania:
1. Ułożenie harmonogramu działań (zaplanowanie dat koncertów, zaproszenia artystów, rezerwacji noclegu i cateringu, obsługi technicznej, promocji i dopełnienia wszelkich formalności).
2. Podpisanie umów z artystami (z wynagrodzeniami zgodnymi z założeniami finansowymi projektu)
3. Zapewnienie noclegu i cateringu
4. Zarezerwowanie odpowiedniej obsługi technicznej
5. Zaprojektowanie materiałów promocyjnych w wersji elektronicznej oraz do druku wraz z logotypem projektu JAZZ W MIEŚCIE RÓŻ
6. Rozpoczęcie działań promocyjnych z uwzględnieniem serwisów społecznościowych oraz plakatów i billboardów
7. Druk i dystrybucja bezpłatnych wejściówek
8. Przeprowadzenie wydarzeń zgodnie z założonym harmonogramem działań
9. Podsumowanie działań związanych z projektem
Istotne elementy projektu to dobór artystów artystów i odpowiednia reklama. Warto zaprosić osoby uznane w środowisku muzycznym ze względu na ich warsztat i kunszt, ale równocześnie będące znanymi nazwiskami dla większości odbiorców. Ważne jest, aby nie byli to artyści niszowi. Sama promocja zaś powinna być dokładnie przemyślana i zaplanowana, spójna graficznie (chociażby z uwzględnieniem stworzenia znaku graficznego - logotypu projektu). Cykliczność wydarzeń powinna umożliwić przyzwyczajenie widzów do dat koncertów - na przykład ten sam dzień miesiąca, ta sama godzina itp.
Reasumują JAZZ W MIEŚCIE RÓŻ jest projektem, który może zaistnieć jako ciekawy element na kulturalnej mapie miasta, wpisując się w powrót do normalności po pandemii. Intensywna reklama i ciekawy dobór repertuaru powinien pozwolić na uzyskanie pozytywnego odbioru wśród mieszkańców, będąc jednocześnie nienachalną formą edukacji kulturalnej i przybliżenia tego gatunku muzycznego.