Opis projektu
W kraju nie ma wolnostojących, specjalnie budowanych ścian pod graffiti. To błąd. Większość dużych miast (przykład: Miasto Wrocław) pracują nad tym, by błąd ten naprawić, wychodząc z wnioskiem o wybudowanie wolnostojących betonowych murów. W Kutnie również nie ma miejsca na legalną sztukę street art'ową. Należy fakt ten zmienić. Stąd propozycja postawienia betonowego muru pod graffiti, wolnostojącego, legalnego, dostępnego dla kutnian (docelowo młodzieży w wieku od 13+). W moim przekonaniu w ten sposób młodzież zaakceptuje fakt, że w pewnych miejscach malować nie można. Istniejący mural będzie dla nich ważnym miejscem, nie tylko spotkań, przede wszystkim kultury, w którym będą mogli rozwijać swoje artystyczne umiejętności i pasje. To w dzisiejszych czasach ważne. Należy dać możliwość rozwijania się, poczucia przynależności i wsparcia. Taka postawa zaowocuje konkretnymi efektami, z korzyścią dla Kutna.
Celem jest zatem wskazanie społeczności grafficiarzy z Kutna legalnych form artystycznych, malowanych farbami w sprayu, techniką charakteryzującą sztukę street artu, jak również legalnego miejsca spotkań o charakterze artystycznym na stałe wpisanego w przestrzeń miejską.
Projekt przyczyni się do ogłoszenia i zapisania w kalendarzu imprez miejskich akcji: Sztuka Muralu, która organizowana jest z powodzeniem i zainteresowaniem otoczenia w wielu dużych polskich miastach. Przyczyni się do promowania rodzimych, kutnowskich artystów, młodzieży, która chce, a nie ma możliwości rozwijania umiejętności artystycznych w gatunku street art'owym. Pozwoli nawiązać kontakty i trwałe znajomości z artystami z Polski i zagranicy. Kutno stanie się miejscem spotkań społeczności grafficiarzy o charakterze ogólnopolskim. Powstały mural bezsprzecznie przyczyni się do upiększenia przestrzeni miejskiej. Przyczyni się do legalizacji street artu w Kutnie. W dalszej perspektywie pozwoli realizować projekty, a wraz z nimi da początek wielu ciekawym imprezom plenerowym. Pozytywnie wpłynie na wizerunek Miasta Kutna, wpisując się z czasem w przestrzeń ogólnopolską i europejską - miasta ponad podziałami i stereotypami, otwartego, nowoczesnego, kulturalnego i artystycznego, które umożliwia młodzieży realizację celów, inwestując w ich zdolności i pasje.
Uzasadnienie
W kraju nie ma wolnostojących, specjalnie budowanych ścian pod graffiti. To błąd. Większość dużych miast (przykład: Miasto Wrocław) pracują nad tym, by błąd ten naprawić, wychodząc z wnioskiem o wybudowanie wolnostojących betonowych murów. W Kutnie również nie ma miejsca na legalną sztukę street art'ową. Należy fakt ten zmienić. Stąd propozycja postawienia betonowego muru pod graffiti, wolnostojącego, legalnego, dostępnego dla kutnian (docelowo młodzieży w wieku od 13+). Powstały mural będzie dla nich ważnym miejscem, nie tylko spotkań, przede wszystkim kultury, w którym będą mogli rozwijać swoje artystyczne umiejętności i pasje. Celem jest zatem wskazanie społeczności grafficiarzy z Kutna legalnych form artystycznych, malowanych farbami w sprayu, techniką charakteryzującą sztukę street artu, jak również legalnego miejsca spotkań o charakterze artystycznym na stałe wpisanego w przestrzeń miejską.