Opis projektu
Autyzm jest wg Organizacji Narodów Zjednoczonych najgroźniejszym problemem zdrowotnym obok AIDS, cukrzycy i raka. Zaburzenie współcześnie dotyka przynajmniej 1 na 100 urodzonych dzieci. Pozostaje nadal zaburzeniem rozwojowym, którego złożone objawy utrudniają klasyfikację. Lepsze techniki i narzędzia diagnostyczne oraz rozleglejsza wiedza będą sprzyjały bardziej powszechnemu diagnozowaniu zaburzeń. Wcześnie postawiona diagnoza jest bowiem kluczowa dla zahamowania rozwoju objawów autyzmu i możliwości ich leczenia. Podjęcie terapii psychologicznej, edukacyjnej, sensorycznej w wielu przypadkach coraz częściej kończy się, jeśli nie pełnym, to przynajmniej znacznym sukcesem.
Zjawisko autyzmu jest poważnym problemem społecznym. Osoby z autyzmem często doświadczają izolacji społecznej ze względu na trudności adaptacyjne i zaburzenia społeczno-komunikacyjne. Poziom świadomości społeczeństwa na temat autyzmu jest wciąż niewielki. Brak wiedzy oraz posługiwanie się sterotypami w myśleniu o tym zaburzeniu wpływa na reakcje ludzi w codziennych sytuacjach. Pokutujące wciąż nieprawdziwe przekonanie, że autyzm jest rzadkością i można z niego wyrosnąć, powoduje, że często rodzice chorych dzieci zbyt późno zaczynają szukać pomocy. Zwlekanie z diagnozą i terapią powoduje nasilanie objawów autyzmu, a w skrajnych przypadkach może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności.
Główne problemy w lokalnym środowisku dotyczące spektrum autyzmu to stygmatyzacja, niski poziom wiedzy w społeczeństwie, nieadekwatne systemy pomocy dla osób i ich rodzin, brak wczesnej interwencji. Społeczeństwu nadal brakuje dostatecznej wiedzy na ten temat. Dzieci często pozostają bez diagnozy i pomocy, mogą być traktowane i nazywane jako "dziwne". Rozwój cywilizacji powoduje, że dzieci, u których można by wykształcić umiejętności społeczne (przy mniejszym nasileniu zaburzenia) nie są dostatecznie stymulowane w tym kierunku, wręcz odwrotnie - komputer, TV zastępują kontakty z ludźmi nasilając zaburzenie.W efekcie same osoby z autyzmem i ich rodzice czują się niezrozumiani, odrzuceni, nieakceptowani w społeczeństwie. Wczesna diagnoza i odpowiednio wcześnie podjęta terapia może doprowadzić w efekcie do w miarę normalnego funkcjonowania dziecka autystycznego w społeczeństwie. Przyczyny autyzmu są różne i trudne do zdiagnozowania. Aby ta diagnoza mogła być wcześnie wykonana potrzebna jest niezbędna wiedza osób, które mają pierwszy kontakt z dzieckiem.
Ustawa o samorządzie gminnym określa zadania własne gminy, które obejmują m.in. zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty obejmujące ochronę zdrowia, wspieranie rodziny oraz współpracę ze społecznościami lokalnymi. Poprzez realizację projektu zostaną zaspokojone bieżące potrzeby społeczne mieszkańców miasta, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, nastąpi wzmocnienie kapitału społecznego oraz poprawa jakości życia osób zamieszkujących Kutno.
Realizacja zaplanowanych działań w projekcie wpisuje się także w Strategię Rozwoju Miasta Kutno na lata 2014-2020 - i pozwoli na stworzenie przyjaznych warunków dla osób z autyzmem oraz niwelowanie zaburzeń rozwoju społeczno-emocjonalnego. Dzięki popularyzacji promowane będą postawy wzajemnego szacunku i tolerancji w środowisku osób z niepełnosprawnością, ich rodzin oraz specjalistów w szeroko pojmowanej społeczności lokalnej. Pomoc dzieciom z zaburzeniami autyzmu jest istotnym czynnikiem warunkującym ich normalne, autonomiczne życie w społeczeństwie.
Uzasadnienie
Działania projektowe skierowane do rodziców pomogą im we wsparciu dzieci w ich przyszłym życiu. W wyniku realizacji projektu nastąpi sprzężenie działań w środowisku lokalnym, budowa świadomości społecznej i integracja z osobami autystycznymi. Integracja i wykorzystanie lokalnych zasobów (specjaliści, grupy wsparcia, organizacje pozarządowe, placówki oświatowe, instytucje kultury) wesprze osoby z zaburzeniami autyzmu i pozwoli w przyszłości na autonomiczne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Celem projektu jest wzrost świadomości społecznej na temat autyzmu w mieście Kutno oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z autyzmem oraz ich rodzin.
Bezpośrednimi odbiorcami projektu będą:
dzieci, młodzież, osoby dorosłe z zaburzeniami autyzmu,
lokalne służby medyczne i oświatowe,
rodziny osób z zaburzeniami autyzmu,
mieszkańcy Kutna.